top of page

Awards Day 1st Semester/2nd Nine Weeks

Updated: Mar 4, 2022

We were honored to celebrate all that the students of General Trass High School have accomplished during the 2nd 9 weeks of school.




Like other schools across the world, we have been living in the midst of a pandemic and have faced many challenges. But despite those challenges, you have achieved academic excellence. The award categories include Top Performance, Academic Excellence, Perfect Attendance, Honor Roll, High Honor Roll, and Principal’s List.


The Top Performance award recognizes students who are considered the strongest in participation, helpfulness, and academics. The Academic Excellence award is for those students who have achieved success in the classroom or those who have demonstrated tremendous academic growth.



Honor Roll students are those who have achieved a 3.0-3.9 GPA with a C and High Honor Roll students are those who have achieved the same GPA without a C.


Students who are chosen to be on the Principal’s List are those who consistently work hard to improve their school and are always willing to help as well as represent General Trass in the best way possible. These students have also maintained a 4.0 GPA. They possess the heart of a Panther.



For those who didn't receive an award on the second nine weeks, we would like to encourage you to try your best so that you can be recognized next time. The school year is quickly coming to an end. Finish the race, and finish it strong. Thank you for your dedication to excellence.




English Department



Teacher: Mr. Pennington

Class: English IV

Top Performer:

Ty’Qunneka Nash

Academic Excellence:

Wydett Williams

Kedriona McLemore

Gazarea Fields

Stephen Everfield

Brileeyah Weaver


Teacher: Mr. Pennington

Class: Business English

Top Performer:

Ashona Douglas

Academic Excellence:

Dedrick Clark

Darren Wilson

Samyra Durant

Devonte Lloyd


Teacher: Mr. Pennington

Class: Technical Writing

Top Performer:

Skylar Frost

Academic Excellence:

Roshanda Glass

Harmony Stakes

Jastaciuna Redd


Teacher: Ms. Coleman

Class: ELA

Top Performer:

Stacy Bolden

Academic Excellence:

Jamareon Majors

Daylan Thompson

Christian Osborn


Teacher: Mr. Mitchell

Class: English III

Top Performer:

Calvin Thompson

Academic Excellence:

Renata Jones

Aaron Reynolds

Kayviana Perkins

Omari Moore

James Fletcher

De’Anika Jackson

Tinaujah Taylor


Teacher: Ms. Navidad

Class: English I

Top Performer:

Cantrice Lewis

Academic Excellence:

Madison Martin


Teacher: Mrs. George

Class: English II

Top Performer:

Jasheenia Lee

Academic Excellence:

Halee George

Janyla Barnes

Cadence Grey

Terry Douglas



Mathematics Department





Teacher: Mr. Alday

Class: Geometry

Top Performer:

Cadence Grey

Academic Excellence:

Kayviana Perkins

Sohnni Jefferson

Jakendra Hardmon

De’Anika Jackson

Jasheenia Lee


Teacher: Mr. Alday

Class: Advance Math

Top Performer:

Charlidra Porter

Academic Excellence:

Khalyah Clay

MaryAnne Haley


Teacher: Ms. Coleman

Class: Math

Top Performer:

Joshua Evans

Academic Excellence:

Dennis Thompson


Teacher: Mr. Fuentes

Class: Algebra II

Top Performer:

Renata Jones

Academic Excellence:

Calvin Thompson


Teacher: Mr. Pomarca

Class: Algebra I

Top Performer:

Dyandra Atkins

Academic Excellence:

Tretavious Hill

Vernon Nichols

Cantrice Lewis

Zachary Williams

Madison Martin

Antoine James


Teacher: Mr. Pomarca

Class: Math Essentials

Top Performer:

Terrance Brown Jr.

Academic Excellence:

Stephon Everfield


Science Department



Teacher: Mr. Villaflores

Class: Biology I

Top Performer:

Jasheenia Lee

Academic Excellence:

Cadence Grey

Yessica Hernandez

Janyla Barnes

Terry Douglas

Sohnni Jefferson


Teacher: Mr. Villaflores

Class: Environmental Science

Top Performer:

Jayla Weaver

Academic Excellence:

Kaden Swift

Zaniyah Weaver

Ke’Asia Reliford

Za’Kedreania Kelly

Amaria Reynolds


Teacher: Ms. Alday

Class: Chemistry

Top Performer:

Stephen Everfield

Academic Excellence:

Shaneka Thomas

MaryAnne Haley

Luis Hernandez

Jhaniyah Gates

Destynni Morrison


Teacher: Ms. Alday

Class: Biology II

Top Performer:

Renata Jones

Academic Excellence:

Kayviana Perkins

Calvin Thompson

Aaron Reynolds

De’Anika Jackson

Caroline Thompson


Teacher: Mr. Smith

Class: Earth Science

Top Performer:

Vanequa Sanders

Academic Excellence:

Za’Kyra Tate


Teacher: Ms. Gajelan

Class: Physical Science

Top Performer:

Madison Martin

Academic Excellence:

Vernon Nichols

Tretavious Hill

Cantrice Lewis

Dyandra Atkins


Teacher: Ms. Gajelan

Class: Environmental Science

Top Performer:

Madison Martin

Academic Excellence:

La’Daydreanna Williams

Zachary Williams



Social Studies Department




Teacher: Mrs. Meadows

Class: World Geography

Top Performer:

Zachary Williams

Academic Excellence:

None


Teacher: Mrs. Meadows

Class: Civics

Top Performer:

Cadence Grey

Academic Excellence:

Yessica Hernandez

Jasheenia Lee

Trinity McKeel


Teacher: Mr. Johnson

Class: U.S. History

Top Performer:

De’Anika Jackson

Academic Excellence:

Tinaujah Taylor

Shinya Gilmore

Kayviana Perkins


Teacher: Mr. Johnson

Class: World History

Top Performer:

Luis Hernandez

Academic Excellence:

Stephen Everfield

Ze’Keel Hickman

Shaneka Thomas

J’Waun Turner



Electives




Teacher: Mr. Garnica

Class: Spanish I

Top Performer:

Cantrice Lewis

Academic Excellence:

Jamaya McDowell

De’Anika Jackson


Teacher: Mr. Garnica

Class: Spanish II

Top Performer:

Jakendra Hardmon

Academic Excellence:

Jasheenia Lee

Dannon Brown

MaryAnne Haley

Markayla Powell

Jo’Dejunae Craten

Cadence Grey

Takya Threats


Teacher: Mrs. Gallant

Class: Art

Top Performer:

Dyandra Atkins

Academic Excellence:

Cadence Grey

Yessica Hernandez

Tei’Unjanae Wilson

Trinity McKeel

Ma’Naiya Perkins

Skylar Frost

Stephon Everfield

Zaniyah Weaver

Jasheenia Lee

Sohnni Jefferson

Terrance Brown, Jr.

Jakendra Hardmon

Jaylin Hardmon

Rashard Siggers

Tyyanna Swift

Elisha Lucas

Shaneka Thomas


Teacher: Mr. Mitchell

Class: ACT Prep

Top Performer:

Dylan Baker

Academic Excellence:

Precious Albert

Jamaya McDowell


Teacher: Ms. Dorsey

Class: BCA

Top Performer:

Ma’Naiya Perkins

Academic Excellence:

Jo’Dejunae Craten


Teacher: Ms. Dorsey

Class: Customer Service

Top Performer:

Renata Jones

Academic Excellence:

Willie Thomas

Deandrea Campbell

Calvin Thompson

Leterryunna Tate


Teacher: Ms. Dorsey

Class: Entrepreneurship

Top Performer:

Janyla Barnes

Academic Excellence:

Jasheenia Lee

Rob’Quesha Freeman

Shamydra Johnson


Teacher: Ms. Brinkley

Class: Agscience

Top Performer:

Sohnni Jefferson

Academic Excellence:

Jakendra Hardmon

Za’kyra Tate


Teacher: Ms. Brinkley

Class: NCCER CORE

Top Performer:

Rashard Siggers

Academic Excellence:

Darren Wilson


Teacher: Mr. Smith

Class: Fine Arts Survey

Top Performer:

Makenzie Kelly

Academic Excellence:

Sincere Campbell

Luis Hernandez

Shamydra Johnson

Ma’Naiya Perkins


Teacher: Ms. Lane

Class: Medical Terminology

Top Performer:

Janyla Barnes

Academic Excellence:

Yessica Hernandez


Teacher: Ms. Lane

Class: Introduction to Health Science

Top Performer:

Twan Wilson

Academic Excellence:

Alia Clark


Teacher: Ms. Chase

Class: JAG I

Top Performer:

Tei’Un-Janae Wilson

Academic Excellence:

Dedrick Clark

Jarvis Jones


Teacher: Ms. Chase

Class: JAG II

Top Performer:

Cadence Grey

Academic Excellence:

Samia Rice

Antonio Quinn

Kayviana Perkins



Perfect Attendance



  1. Dyandra Atkins

  2. Kareem Brown

  3. Deandrea Campbell

  4. Damari Gaines

  5. Angel Holden

  6. Antoine James

  7. Madison Martin

  8. Ty’Roneisha Martin

  9. John Nash

  10. Juelz Promise

  11. Antonio Quinn

  12. Demarcus Reynolds

  13. Zaniyah Weaver

  14. La’Daydreanna Williams

  15. Sha’Derriyanna Wilson


Honor Roll

Honor Roll students are those who have achieved a 3.0-3.9 GPA with a C



  1. Stacy Bolden

  2. Tretavious Hill

  3. Cantrice Lewis

  4. Vernon Nichols

  5. Janyla Barnes

  6. Terry Douglas

  7. Yessica Hernandez

  8. Ma’Naiya Perkins

  9. Benjamin Richardson

  10. Ta’Shawn Collins

  11. James Fletcher

  12. Renata Jones

  13. Adrianna Martin

  14. Markayla Powell

  15. Simone Powell

  16. Aaron Reynolds

  17. Vanequa Sanders

  18. Willie Thomas

  19. Jaylan Bell

  20. Dannon Brown

  21. Samyra Durant

  22. Stephen Everfield

  23. Gazarea Fields

  24. Robquesha Freeman

  25. Jhaniyah Gates

  26. Nastasja’nek Quinn

  27. Mohaganie Robertson

  28. Destiny Sanders

  29. Shaneka Thomas

  30. Kevin Thompson


High Honor Roll

High Honor Roll students are those who have achieved the same GPA without a C.



  1. Madison Martin

  2. Dylan Baker

  3. Jakendra Hardmon

  4. Sohnni Jefferson

  5. Jasheenia Lee

  6. Trinity McKeel

  7. De’Anika Jackson

  8. Makenzie Kelly

  9. Tinaujah Taylor

  10. Calvin Thompson

  11. Tei’un-janae Wilson

  12. MaryAnne Haley

  13. Luis Hernandez

  14. Kelvin Lane

  15. Devonte Lloyd

  16. Wil’Omarion London

  17. Ty’Qunneka Nash

  18. Markel Norris

  19. Sha’Leah Threats

  20. J’Waun Turner

  21. Tayori Walker

  22. Darren Wilson



Principal's List

Students who are chosen to be on the Principal’s List are those who consistently work hard to improve their school and are always willing to help as well as represent General Trass in the best way possible. These students have also maintained a 4.0 GPA. They possess the heart of a Panther.



  1. Charlidra Porter

  2. Renata Jones

  3. Wydett Williams

  4. Cadence Grey

  5. Kayviana Perkins

  6. Khalyah Clay

  7. Principal Bell




86 views0 comments

Recent Posts

See All
Publicar: Blog2_Post
bottom of page